Board Elections 2019 | Results

Updated November 4, 2019

Members, if you would like to provide feedback/comments regarding the election process, please send an email to Esther Anderson, Assistant Returning Officer, at elections@csu52.org


Posted October 25, 2019
Updated November 4, 2019

Due to the result of a Tie Vote (First Vice-President election) and a candidate request for a recount (Treasurer election), a recount of ballots was conducted by Election Officers on October 26, 2019.

The official results of the recount are as follows:

First Vice-President

Elected: TRACY FORAN

Treasurer

Elected: GREG DERKACH


Posted October 23, 2019
Updated October 30, 2019

An Advance Poll took place on October 21 and Election Day (October 23) saw 22 Poll Clerks collecting votes from Members around the city. The ballots were counted and the results were as follows:

First Vice-President

TIE VOTE – a recount of ballots was scheduled for October 26, 2016.

Treasurer

Elected: GREG DERKACH


Election Day Roving Polls – October 23, 2019

Due to security and accessibility reasons, we ask that members only vote at a poll where you would have access to as an employee (i.e. If you are a City employee, only vote at a City poll where you are allowed access), or at a poll that is a grey coloured marker on the map.

Interactive Map:

Top-left menu icon = view Poll locations list
Top-right icon = view map in Full Screen

Poll List:

Due to security and accessibility reasons, we ask that members only vote at a poll where you would have access to as an employee (i.e. If you are a City employee, only vote at a City poll where you are allowed access), or at a poll that is listed as ‘ALL’ under the Unit column.

Times are listed in a 24-hour format to allow for proper sorting.

UnitPollLocationAddressTime
City7Engineering Services,
Main Boardroom
11004 – 190 Street NW07:30 – 08:45
City5Transportation – Central Yard,
Large Admin Boardroom
10517 – 95 Street NW07:45 – 09:00
City3Central McDougall Station (Emergency Systems),
2nd Floor, Lunchroom
10539 – 105 Street NW08:00 – 08:25
EPS8Southwest Division,
Lobby
1351 Windermere Way SW08:00 – 08:30
City4Waste Management Centre,
Small Boardroom
250 Aurum Rd NE08:00 – 08:40
EPCOR2Eastgate Building,
Eastgate Boardroom
9504 – 49 Street NW08:00 – 09:15
City11311 Call Centre,
Boardroom
10250 – 102 Avenue NW (City Centre West)08:00 – 09:15
EPCOR10EPCOR Tower,
20th Floor, Room 2029
10423 – 101 Street NW08:00 – 09:30
City9Percy Wickman Garage,
Small Meeting Room (near entrance)
5610 – 86 Street NW08:00 – 10:00
ALL1CSU 52 Office,
Small Boardroom
10212 – 112 Street NW08:00 – 17:00
EPS6Property & Exhibit Unit,
Lunchroom
13030 Yellowhead Trail NW08:30 – 09:40
ALL8Terwillegar Community & Rec Centre,
Multipurpose Room 3
2051 Leger Road NW08:50 – 09:50
ALL3Kinsmen Sports Centre,
Kinette Room
9100 Walterdale Hill08:55 – 09:30
EPS7Central Registry,
Lunchroom
17406 – 116 Avenue NW09:00 – 09:40
City4Clareview Site,
Small Boardroom
600 Hermitage Road NW09:00 – 10:00
City5Fire Station #1,
4th Floor, Small Boardroom
10351 – 96 Street NW09:10 – 09:50
EPCOR2Goldbar Waste Water Treatment Plant,
Lab Library
10977 – 50 Street NW09:35 – 11:00
CP10EPCOR Tower,
11th Floor (next to elevators)
10423 – 101 Street NW09:40 – 10:30
EPL11Enterprise Square Library,
Lunchroom
10212 Jasper Avenue NW09:45 – 11:00
ALL5Commonwealth Community Rec Centre,
Multipurpose Room 4
11000 Stadium Road NW10:00 – 10:40
EPCOR3South Service Centre,
Front Entrance
8743 – 58 Avenue NW10:00 – 10:50
ALL7TELUS World of Science,
Lobby
11211 – 142 Street NW10:00 – 11:45
City4D.L. MacDonald Garage,
Boardroom #2
13310 – 50A Street NW (next to Row Bldg)10:10 – 10:50
EPL8Riverbend Library,
Lunchroom
460 Riverbend Square NW
(Rabbit Hill Rd & Terwillegar Dr)
10:10 – 10:50
City9Ellerslie Facility,
Boardroom #120
2415 – 101 Street SW10:25 – 11:30
EPL6Woodcroft Library,
Lunchroom
13420 – 114 Avenue NW10:40 – 11:35
City10Edmonton Tower,
3rd Floor, Lobby Area
10111 – 104 Avenue NW10:45 – 13:00
EPL5Sprucewood Library,
Lunchroom
11555 – 95 Street NW10:50 – 11:20
EPL3Idylwylde Library,
Lunchroom
Bonnie Doon Centre (north end),
8310 – 88 Avenue NW
11:10 – 12:00
ALL4Clareview Community Rec Centre,
Multipurpose Room 3
3804 – 139 Avenue NW11:10 – 12:00
City8Fort Edmonton Park,
Small Boardroom
7000 – 143 Street NW (Administration Bldg)11:10 – 12:40
EPL2Capilano Library,
Lunchroom
9915 – 67 Street NW11:20 – 11:50
City11Century Place,
3rd Floor Main Floor
9803 – 102A Avenue NW11:30 – 14:30
EPCOR5North Service Centre,
Building #1, Room 1.131
12116 – 107 Street NW (South Bldg)11:35 – 13:00
City7Mitchell Garage,
Operator’s Lounge
11904 – 154 Street NW11:55 – 12:30
City6Animal Care & Control Centre,
Small Boardroom
13550 – 163 Street NW12:00 – 12:35
EPL9Mill Woods Library,
Work Room
2610 Hewes Way NW12:00 – 13:00
EPL3Strathcona Library,
Lunchroom
8331 – 104 Street NW12:20 – 13:00
City4Kennedale Site,
Training Room
5721 – 128 Avenue NW (East Bldg)12:20 – 13:10
ALL2ACT Aquatic & Rec Centre,
Social Room
2909 – 113 Avenue NW12:20 – 13:15
EPCOR6Transportation & Meter Services,
Lunchroom
13410 St. Albert Trail NW12:45 – 13:45
EPS7Police Information Checks,
Classroom
108, 14315 – 118 Avenue NW13:00 – 13:45
City8Valley Zoo,
Otter Room
13315 Buena Vista Road NW13:00 – 13:50
City5Westwood Facility,
3rd Floor, Fleet Safety Training Room
12404 – 107 Street NW13:10 – 15:00
EPCOR3Rossdale Water Treatment Plant,
Lunchroom
9469 Rossdale Road NW (A.T. Davis Bldg)13:15 – 15:20
EPCOR4Kennedale Operations,
Meeting Room
12810 – 58 Street NW13:20 – 14:00
EPL2Penny McKee – Abbottsfield Library,
Lunchroom
3410 – 118 Avenue NW13:30 – 14:15
ALL9Meadows Community & Rec Centre,
Meeting Room 102 (by north entrance)
2704 – 17 Street NW13:30 – 14:30
EPS10Downtown Division,
Atrium
9620 – 103A Avenue NW13:30 – 16:00
City7Parks & Community Services West,
Large Boardroom
110, 11410 – 149 Street NW13:55 – 14:30
City6Circle Square,
Meeting Room A
11808 St. Albert Trail NW13:55 – 15:00
EPL4Londonderry Library,
Program Room
Londonderry Mall (137 Avenue & 50A Street)14:15 – 15:00
EPL8Lois Hole Library,
Staff Room
17650 – 69 Avenue NW14:15 – 15:00
EPL2Highlands Library,
Lunchroom
6710 – 118 Avenue NW14:30 – 15:10
EPCOR7Coronation Yard,
Contracts Boardroom
14323 – 115 Avenue NW14:40 – 16:00
EPL9Whitemud Crossing Library,
Staff Room
4211 – 106 Street NW15:00 – 16:10
City & EPL11MNP Tower,
20th Floor, Elevator Lobby
10235 – 101 Street NW15:00 – 16:15
EPL & City11MNP Tower,
20th Floor, Elevator Lobby
10235 – 101 Street NW15:00 – 16:15
EPL6Calder Library,
Program Room
12710 – 131 Avenue NW15:20 – 16:00
ALL8St. Francis Xavier Sports Centre,
Lobby
9200 – 163 Street NW15:25 – 15:50
EPCOR4McCauley Water,
Main Boardroom
8720 – 106A Avenue NW15:30 – 16:10
EPL5Castle Downs Library,
Lunchroom
15379 Castle Downs Rd NW15:30 – 16:10
City2Prince of Wales Armouries Heritage Centre (City Archives),
Reference Room
10440 – 108 Avenue NW15:30 – 16:15
EPL8Jasper Place Library,
Lunchroom
9010 – 156 Street NW16:00 – 16:30


When
Monday, October 21, 2019
9:00 am to 6:30 pm

Where
Civic Service Union 52
10212 – 112 Street NW
Small Boardroom


Posted October 2, 2019

A Candidate Forum for the Board of Directors Election will be held to allow Members the opportunity to hear candidate speeches and ask candidates questions. The forum will be moderated to ensure that each candidate has the opportunity to speak, and that adequate time is allotted for questions and responses.

We encourage Members to take this opportunity to learn more about your candidates before casting your vote on October 21st (Advance Poll) or October 23rd (Election Day).

Refreshments will be provided.

When
Thursday, October 17, 2019
5:30 pm

Where
Civic Service Union 52
10212 – 112 Street NW
Large Boardroom
Enter through rear parking lot door



Updated October 15, 2019

The official nominees in the 2019 Board of Directors Election are:

FIRST VICE-PRESIDENT

One position, 2-year term commencing January 1, 2020

TREASURER

One position, 2-year term commencing January 1, 2020

CONTRACTUAL UNIT DIRECTOR, CITY OF EDMONTON

One position, 2-year term commencing January 1, 2020

  • Leo DERKACH – elected by acclamation (no other nominees)

CONTRACTUAL UNIT DIRECTOR, TELUS WORLD OF SCIENCE – EDMONTON

One position, 2-year term commencing January 1, 2020

  • Bernadette BLAKEY – elected by acclamation (no other nominees)


NOMINATIONS DEADLINE – October 1, 2019
 
DO YOU QUALIFY TO BE NOMINATED?
The nominee must:
  • Be an Active member of CSU 52 in good standing
  • Have Shop Steward and/or Committee experience
  • Have attended (during the period of October 1, 2018 to September 30, 2019) a minimum of six (6) regularly scheduled:
    · General Meetings, and/or
    · Shop Steward Training Sessions, and/or
    · Unit Meetings of the Contractual Unit to which the nominee belongs
  • Not be an Election Officer

ATTENDANCE RECORDS
For the most up to date Attendance Records, please visit the Recent Meeting Minutes page. A member’s recorded attendance for meetings which qualify towards nomination are indicated by the digit ‘1’.

Download ‘2019 Nomination Form’

Nomination-Form


All positions are for 2-year terms: January 1, 2020 to December 31, 2021

  • First Vice-President | Incumbent: Laurie Fiorilli
  • Treasurer | Incumbent: Leo Derkach
  • Contractual Unit Director, City of Edmonton | Incumbent: Tracy Foran
  • Contractual Unit Director, TELUS World of Science – Edmonton | Incumbent: Bernadette Blakey

The position of Chief Shop Steward (Incumbent: Amanda Hall) will be elected by the Shop Stewards Assembly at the November 19, 2019 Shop Steward Training Session.


Nominations were accepted at the June 4, 2019 General Membership Meeting for one (1) Assistant Returning Officer and two (2) Union Scrutineers. The 2019 Election Officers are:

  • Kim Woolgar | Returning Officer (appointed by the Assistant Returning Officer)
  • Esther Anderson | Assistant Returning Officer
  • Greg Novak | Union Scrutineer
  • Darlene Woodham | Union Scrutineer